BOSS RC-505 Loop Station – TEST – ręczny looper 5-ścieżkowy, do beatboxu, wokalu, gitary i innych

Boss RC-505 Loop Station

BOSS RC-505 to 5-ścieżkowa maszyna do zapętlania. Przede wszystkim na scenę i przede wszystkim dla beatboxerów, DJów i wokalistów z racji tego, że jest to tzw. looper ręczny. Po podłączeniu kontrolerów nożnych nadaje się jednak także dla instrumentalistów: gitarzystów, basistów i wszystkich innych, którym chęć eksperymentowania nie pozwala spać spokojnie ;).

Boss RC-505 Loop Station

Budowa

Boss RC-505 jest spory, można nawet powiedzieć, że duży, biorąc pod uwagę np. model RC-3 w rozmiarach standardowej kostki dla gitarzystów Bossa. Konkretne wymiary RC-505 to: 420 mm x 210 mm x 68 mm, a waga 1.4 kg. Zajmie wiec sporo miejsca w pedalboardzie lub wręcz będzie sam potrzebował osobnej skrzyneczki. A skrzyneczka jest konieczna, bo looper jest plastikowy. Należy jednak powiedzieć, że wykonanie nie budzi zastrzeżeń, jest to tworzywo dość wysokiej jakości, wciąż jednak daleko mu do wytrzymałości metalu. Płacąc za sprzęt ponad 2000 zł nie chcemy przecież, aby stało mu się coś niedobrego w bagażniku.

Boss RC-505 Loop Station

Boss RC-505 Loop Station

Boss RC-505 Loop Station

Wejścia, wyjścia, możliwości

To co zachwyca i czego chyba jeszcze nie było na rynku to pięć równoległych śladów stereo, z dedykowaną kontrolą (przyciski play/rec, stop oraz edit)oraz z niezależnymi suwakami głośności! W banalny sposób przeskakujemy pomiędzy trackami, wyciszamy je, nakładamy efekty na poszczególne ścieżki. Każdy track może mieć inny tryb rejestracji: multi, pojedynczy, one-shot, od tyłu itd.

Wejście instrumentalne mono/stereo (2x TRS ¼’’) oraz wejście mikrofonowe XLR z zasilaniem phantom 48V mają swoje odrębne potencjometry głośności, co jest świetnym rozwiązaniem, bo pozwala już na wejściu dopasować proporcje wokalu czy beatboxu do granego w tym samym czasie podkładu na klawiszu czy gitarze. Dodatkowo wejście AUX na mini-jacku pozwala na wprowadzenie podkładu z iPhone’a czy innego odtwarzacza i loopowanie do tego sygnału. To jeszcze zwiększa możliwości!

Para wyjść stereo pozwala na bezproblemowe podłączenie do miksera nagłośnieniowego. Dodatkowo mamy wyjście słuchawkowe, na które niezależnie możemy wyprowadzić sobie metronom (nie będzie słyszalny w głównych wyjściach) lub podkładowy rytm. Świetne rozwiązanie!

RC-505 integruje się też z komputerem poprzez połączenie USB, a także współpracuje z zewnętrznymi pedałami MIDI, (złącza midi in oraz midi out oraz złącze „duży jack” na kontroler nożny) otwierając tym samym „świat możliwości zaawansowanego loopowania dla każdego muzyka” ;).

Boss RC-505 Loop Station

Boss RC-505 Loop Station

Boss RC-505 Loop Station

Efekty, podkłady rytmiczne, pamięć

RC-505 posiada 2 procesory efektów. Na wejściu mamy do dyspozycji INPUT FX regulowany jednym potencjometrem oraz na wyjściu TRACK FX, kontrolowany osobnym pokrętłem, który umożliwia nałożenie efektów na już nagrane ścieżki. Wśród efektów znajdują się takie jak: reverb, delay, vocoder, robot, synth i wiele innych, a także efekty DJskie jak np. vinyl break. Dodatkowo każdy procesor efektów posiada 3 przyciski przywołania (A,B,C), które załadują wybrany przez nas wcześniej efekt bez konieczności szukania go w menu.

Na pokładzie znajduje się też oczywiście metronom oraz podkłady rytmiczne bardzo dobrej jakości. Mamy wybór z 85 rytmów w tym również rytmów nieparzystych, w stylach takich jak: rock, hip-hop, latino, groove i wielu innych.

Looper ma możliwość zapisania 99 fraz, czyli niejako projektów/piosenek. Jest to bardzo dużo i z powodzeniem starczy na 2-godzinny koncert w kilku wariantach oraz szkice nowych utworów ;). W sumie producent oblicza pamięć na około 3h materiału stereo. Zapisane tracki można eksportować do komputera poprzez USB, a przygotowane w komputerze podkłady rytmiczne czy inne ścieżki melodyczne do naszych utworów możemy importować do RC-505 tą samą drogą.

Boss RC-505 Loop Station

Boss RC-505 Loop Station

Boss RC-505 Loop Station

Zasilanie

Do loopera dołączony jest zasilacz AC 420 mA. Nie ma opcji pracy na bateriach, ale też nie ma takiej potrzeby. Podczas użytkowania RC-505 nie zauważyłem żadnych, nawet najmniejszych przydźwięków. Zasilacz jest mały i lekki i ma przyzwoicie długi kabel.

Boss RC-505 Loop Station

Podsumowanie

Boss RC-505 Loop station to najbardziej zaawansowany looper w ofercie Bossa i chyba także na rynku. 5 niezależnych ścieżek stereo z osobnym suwakiem głośności oraz przyciskami rec/play i stop – robią duże wrażenie i dają ogromne możliwości. Brzmieniowo looper stoi na bardzo wysokim poziomie, przetwornik analogowo-cyfrowy jest bardziej niż wystarczający do pracy na scenie. Producent reklamuje RC-505 również jako looper do studia, chociaż ja osobiście nie widzę tam jego sensownego zastosowania. Może jednak kto inny je dostrzeże? Tak czy inaczej parametry na to pozwalają. Trzeba pamiętać, że RC-505 jest looperem typu tabletop i instrumentaliści będą musieli dodatkowo zainwestować w przełączniki nożne lub nawet bardziej zaawansowane kontrolery MIDI, co przy cenie detalicznej loopera w okolicach 2200 zł jest już sporym kosztem. Nie ma jednak wątpliwości, że RC-505 jest dla zdecydowanych i wymagających. Jeśli szukacie loopera na początek to sprawdźcie RC-3 lub jeszcze prostsze konstrukcje konkurencji. RC-505 to prawdziwa maszyna do loopowania, jednoosobowa orkiestra, która pozwala odkryć w sobie możliwości, o których wcześniej nie mieliście pojęcia. PortalGitarowy.pl zdecydowanie poleca Boss RC-505!

BK

Boss RC-505 Loop Station

Boss RC-505 Loop Station

Reklamy

, , , , ,

  1. Boss RC-505 Loop Station – looper ręczny z 5 niezależnymi ścieżkami stereo | Portal Gitarowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: